KAPITALIZAM I SMRT
About the book KAPITALIZAM I SMRT
Namjera knjige Kapitalizam i smrt je povezati nekoliko (aktualnih) psiholoških, ekonomskih i ontoloških fenomena. Suvremeni subjekt je atomiziran; kasna, izgarajuća verzija kapitalizma, kulta smrti, je kroz Marxove sisteme otuđenja i etabliranjem konzumerizma kao jedinog vrijednog projekta rastočila smislene veze između ljudi i između čovjeka i njegovih potencijala (jedan od tih potencijala može, naprimjer, biti i sposobnost davanja sebstva u projekte veće od sebstva). Ključni motor konzumerizma i oglašavanja kao njegovog propagandista je bijeg od smrti. Subjekt koji je na ovaj način usamljen i izoliran suočen je s izborom očajnika – može vrisnuti (uvrede) u bezdan interneta i pogrešno interpretirati ovu psihičku abreakciju kao političku akciju i/ili konzumirati jače. Kao i patološko prejedanje i konzumerizam kao propaganda sreće dugoročno može pokazati samo da samolijek umrtvljivanja ne funkcionira. Knjiga predlaže da je jedino rješenje ono koje bi se na društvenim mrežama označilo cringeom – povratak čovjeka zajednici kao političkoj i ontološkoj stvarnosti.
“Nađite mi među ‘dužnosnicima svih naroda i narodnosti’ jednu, bar jednu približnu pamet ovom mladom čovjeku Pećancu. Kažem približnu, ne istu...”
– Bogdan Tanjević, košarkaški trener; osvajač zlatne medalje s reprezentacijom Italije na Eurobasketu 1999. i Eurolige s KK Bosna 1978–79.
“Ako netko ima neki odgovor da Pećanac postavi pitanje?”
– Esejist Leonard Jurić na promociji prvog izdanja 12. siječnja 2024. u klubu Močvara.
Goran Pećanac je diplomirani akademski slikar iz Sarajeva. Diplomski rad pisao je na temu Nesvjesno u likovnoj umjetnosti (2006.) i od tada je nastavio istraživati psihoanalitičku teoriju. Autor je kolumne o borilačkim sportovima Punchlines, a povremeno objavljuje eseje u Hrvatskom filmskom ljetopisu. Radi u oku kapitalizma kao umjetnički direktor.