EGALITARNI SINDROM - sučeljenost kulture i društvenog razvoja?
O knjizi EGALITARNI SINDROM - sučeljenost kulture i društvenog razvoja?
Burić i Štulhofer su i u svojim ranijim zapaženim radovima razmatrali kompleksan međuodnos ekonomije i društva u suvremenoj Hrvatskoj. U studiji o egalitarnom sindromu pak sintetiziraju svoj raznovrsni (teorijski i empirijski) uvid stečen pojedinačnim i timskim bavljenjem sociokulturnim čimbenicima i aspektima ekonomskoga i društvenoga razvoja. U njoj uspješno realiziraju svoju namjeru da objedine istraživačke i teorijske napore usmjerene reaktualizaciji teorije o egalitarnom sindromu.
[Dražen Lalić]
U ovoj knjizi objedinjeni su najbitniji nalazi teorijskih i empirijskih istraživanja na temu egalitarnog sindroma. Teorija egalitarnog sindroma najznačajnija je teorija srednjeg dometa u hrvatskoj sociologiji koja objašnjava prepreke u društvenom razvoju na originalan način razvijajući lokalno relevantan konceptualni model. Ovo je prva knjiga nakon djela Josipa Županova posvećena toj teoriji koja će potaknuti dodatni interes za uključivanjem kulturalnih varijabli u domaća socioekonomska istraživanja.
[Jasminka Lažnjak]
U sklop neobičnih vrednota koje su prilično raširene u Hrvatskoj ulaze antiintelektualizam, antiprofesionalizam, sklonost uravnilovki, odbojnost prema poduzetništvu, sklonost preraspodjeli i jednakoj raspodjeli. Sociolozi Štulhofer i Burić empirijski su dokazali raširenost ovih ideja (vrednota) koje je davno razotkrio sociolog Josip Županov.
[Velimir Šonje, Arhivanalitika.hr]
Deset godina nakon smrti o Županovu (1923. – 2004.) i njegovoj teoriji vodi se žestoka rasprava zahvaljujući Aleksandru Štulhoferu i Ivanu Buriću koji su proveli dva istraživanja kojima su testirali teoriju egalitarnog sindroma. Teorija egalitarnog sindroma Josipa Županova najvažniji je teorijski koncept domaće sociologije, ističu mnogi sociolozi, a sada je prvi put empirijski testiran.
[Snježana Pavić, Jutarnji list]
Zato su sociolozi Aleksandar Štulhofer s Filozofskog fakulteta i Ivan Burić s Hrvatskih studija, kao svoj dug Županovu, bez institucionalne potpore proveli istraživanje, prvo na studentima, a onda na općoj populaciji. I pokazalo se da je Županov bio u pravu, jer u nas očito još dobro uspijevaju stavovi iz davnih vremena.
[Silvana Perica, Večernji list]
Pomalo je neobično kad se znanstveni i inače teško prohodan tekst koji je objavljen u znanstvenom časopisu probije do živahne javne rasprave na društvenim mrežama, a potom i do mainstream medija. A upravo se to dogodilo Aleksandru Štulhoferu s Odsjeka za sociologiju na Filozofskom fakultetu i Ivanu Buriću s Odjela za komunikologiju Hrvatskih studija sa zajedničkim člankom. “Je li egalitarni sindrom samo teorijska fantazija? Empirijski hommage Josipu Županovu“.
[Gojko Drljača, Jutarnji list]